VU SIF finansinių metų 8 mėnesio apžvalga

Capture

Kepinant vasaros karščiams ir atostogaujant investuotojams, VU SIF investicinis portfelis aštuntą finansinių metų mėnesį nežymiai kilo 0,05 proc., tačiau nuo finansinių metų pradžios (lapkričio 23 d.) skirtumas tarp OMX Baltic Benchmark GI indekso ir VU SIF portfelio vieneto vertės padidėjo iki 4,3 proc. Dėl sumažėjusios fondo vertės, kaltos naujai įvestos reformos, kurios pareikalavo papildomų išlaidų. Portfelio aktyvų sąrašą papildė dar niekada neturėtas investicinis instrumentas, o „Grigeo“ ir „Olainfarm“ įmonių akcijų kainų grafikai rodė skirtingas tendencijas.

Visų pirma, buvo parduoti du turėti JAV ETF (biržoje prekiaujami fondai), už kuriuos sumokėti nemaži komisiniai mokesčiai, nes pardavimas įvyko per finansų maklerio skambutį. Skambutis buvo reikalingas, nes nuo šių metų pradžios įsigaliojo naujas ES reglamentas, kuris uždraudė Europos finansų tarpininkams sudaryti galimybę neprofesionaliems investuotojams prekiauti tam tikromis finansų priemonėmis, kurios neturi parengto pagrindinės informacijos dokumento. Antra, gegužės mėnesį buvo perkelta investicinė sąskaita iš Šiaulių banko į SEB banką. Nors sąskaitos perkėlimas pareikalavo didelių išlaidų, tačiau tai buvo investicija į ateitį, nes su SEB banku buvo susiderėta dėl lengvatinių sąlygų ir mažesnių mokesčių. Trečia, jau keletą metų, dėl ankstesnių apskaitos skaičiavimų klaidų, atsiradęs skirtumas tarp realiai sąskaitoje ir apskaitos lapuose esančių grynųjų pinigų buvo suvienodintas, sumažinant apskaitos sąskaitoje grynųjų pinigų kiekį.

Liepos mėnesį per viešą obligacijų emisijos platinimą buvo nupirkta Medicinos banko obligacijų. Tai niekada VU SIF portfelyje neturėtas investicinis instrumentas, kuris padės diversifikuoti portfelį, bei padės valdybos nariams plėsti savo žinių akiratį. Medicinos bankas planavo išplatinti 3 mln. eurų vertės obligacijų, tačiau investuotojai supirko 2,21 mln. eurų. Galutinis šios obligacijų emisijos išpirkimo terminas yra 7 metai su sąlyga, jog emitentas gali išpirki obligacijas po 5 metų, numatomos metinės palūkanos sieks 7 proc. išmokant jas du kartus per metus, o nominali obligacijos vieneto vertė 1000 eurų. Medicinos banko 2017 metų pelnas buvo 1,6 mln. eurų ir palyginus su 2016 metais augo 12,3 proc., veiklos pajamos stiebėsi 10,6 proc. iki 13,2 mln. eurų. 2017 metais paskolų portfelį sudarė: 82,4 proc. verslo ir 17,6 proc. privatiems klientams išduotos paskolos.

Investuotojai „Grigeo“ akcijų kainą toliau pumpuoja į viršų ir per mėnesį užkėlė 4,55 proc. iki 1,495 eurų. Po gegužės mėnesio išmokėtų dividendų, siekiančių 6 centus (pernai 4 centus), įmonės akcijų kaina greitai lipo į viršų ir per du mėnesius pakilo beveik 10 proc. Po sėkmingo pirmojo ketvirčio, rinka laukia bendrovės įkvepiančių antrojo ketvirčio rezultatų, taip būtų galima paaiškinti didėjančią investuotojų paklausą.

Didžiausią kritimą portfelyje fiksuoja Latvijos farmacijos įmonė „Olainfarm“, kuri per mėnesį nukrito 11,18 proc. Liepos 19 d. bendrovė paskelbė birželio mėnesio ir pirmojo pusmečio rezultatus. Birželio mėnesį palyginus su pernai atitinkamu laikotarpiu pardavimai augo 16 proc. iki 11,8 mln. eurų, o didžiausioje bendrovės rinkoje Rusijoje pardavimai išaugo 77 proc. „Olainfarm“ pranešimo per biržą lentelėje yra įvelta klaida, todėl reikia skaityti tekstinę dalį, kurioje parašyta, jog ne Latvijoje, o Rusijoje buvo fiksuoti 77 proc. didesni pardavimai. Pirmojo pusmečio pardavimai buvo 5 proc. didesni nei pernai atitinkamą pusmetį ir siekė 62 mln. eurų. Nors rezultatai nėra blogi, tačiau investuotojai tikisi didesnio nei 5 proc. įmonės augimo, be to, pokyčiai bendrovės valdyboje ir nežinia, kaip tvarkysis paveldėtojai gavę turtą iš mirusio valdybos pirmininko ir pagrindinio akcininko, kelia dvejones rinkoje.
Pasaulyje investuotojai kratėsi „Facebook“ , „Twitter“ ir „Netflix“ akcijų dėl prognozių neatitikusių įmonių rezultatų. „Facebook“ antrojo ketvirčio pajamos augo iki 13,2 mlrd. eurų arba 41,9 proc. lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai, tačiau rinkos dalyviai nubaudė šią įmonę. Nors rezultatai atrodo įspūdingi, tačiau, tai buvo lėčiausias augimas per paskutinius trejus metus. Po išėjusių įmonės naujienų, akcijų kaina buvo kritusi daugiau nei 24 proc., vėliau kaina truputį atšoko. Prieš kelias savaites buvęs ECB posėdis baigėsi be didelių naujienų- bazinės palūkanų normos liko nepakeistos. Tą pačią savaitę rinka atsipūtė po JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Europos Komisijos pirmininko JeanoClaude‘oJunckerio susitikimo. Susitikimo metu buvo nutarta kol kas neįvesti naujų muito mokesčių tai pat bandyti mažinti dabar esamus mokesčių tarifus. Praeitą trečiadienį FED rengė susitikimą, kurio metu sprendė klausimą dėl tolimesnės monetarinės politikos. Kaip ir prognozavo finansų analitikai, bazinės palūkanos normos liko nepakeistos, kurios dabar siekia 1,75- 2 proc. Šiais metais tikimasi dar 2 kartus pakelti palūkanas, o artimiausias kilstelėjimas nuspėjamas rugpjūčio mėnesį.

Pagarbiai,
Kazimieras Pabiržis
VU Studentų Investicinio Fondo
Valdybos pirmininkas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Protected by WP Anti Spam