Patirtis tarptautiniame konkurse „Rotman European Trading Competition“

Vieną šaltą vasario dieną į 7Vilniaus universiteto Studentų Investicinio Fondo direktorės Ernestos elektroninio pašto dėžutę įkrito laiškas iš LUISS universiteto Romoje. Jame buvo rašoma, kad minėtas universitetas ir Toronto (Kanada) Rotman vadybos mokykla 2016 metų vasaros pabaigoje organizuoja europinę konkurso versiją, į kurią mes esame kviečiami. Organizatoriai džiaugėsi atradę mūsų tinklalapį, gyrė iniciatyvą bei teigė girdėję gerų atsiliepimų apie Vilniaus universitetą. Konkurse dalyvauti buvo kviečiama po vieną komandą iš kiekvienos Europos sąjungos šalies, kurios narius turėjo sudaryti tuo metu studijuojantys (bakalauro, magistro ar doktorantūros studijose) nariai. Iš pradžių viskas atrodė pernelyg gerai, kad būtų tiesa, tad pradėjome domėtis, kas yra Rotman.

Trumpai, ką sužinojome – Rotman Trading Competition yra jau 16 metų rengiamas pasaulio aukštųjų mokyklų konkursas, kuriame studentams sudaromos sąlygos pritaikyti turimas žinias veikiant simuliacinės rinkos sąlygomis. Komandos varžosi skirtingų finansinių priemonių rinkose 11specialiai konkursui sukurtoje platformoje RIT (Rotman Interactive Client), į pagalbą pasitelkdamos savo sukurtus rizikos lygį, įkainojimą ir į kitus kintamuosius atsižvelgiančius modelius su Excel, Mathlab ir kitomis programomis. Tai – jau tradicija tapęs geriausių aukštųjų mokyklų studentų žinių pasitikrinimo kasmetinis konkursas, kurio dalyviai –Masačusetso Technologijos institutas, Kolumbijos universitetas, Princeton universitetas ir kiti. Konkursas vyksta Toronte, tačiau jau antrą kartą (pirmą kartą vyko 2012 m.) yra rengiama jo europinė versija, į kurią mes ir buvome pakviesti.

Praėję nemažai registracijos patvirtinimo etapų – pildėme dalyvių anketas, siuntėme savo gyvenimo aprašymus, komandos prisistatymą, dalyvavome platformos bandomuosiuose etapuose kol gavome patvirtinimą apie dalyvavimą ir rugpjūčio 24 d. skridome į Romą apginti Vilniaus universiteto ir Lietuvos vardą tarptautiniame prekybos konkurse “Rotman European Trading Competition” (RETC).

Lietuvos komandą sudarė keturi VU SIF 21atstovai: tuometinė direktorė Ernesta Každailytė, buvusi valdybos pirmininkė Kamilė Varnelytė, valdybos pirmininkas Simonas Morkūnas ir valdybos narys Aistis Godliauskas. Rugpjūčio 25-27 dienomis nakvynė viešbučiuose, maistas buvo parūpinti organizatorių, o kelionės išlaidomis pasirūpino Vilniaus universitetas. VU Studentų Investicinio Fondo nariai nuoširdžiai dėkoja VU Studentų atstovybei ir Vilniaus universitetui! Organizatoriai ir rėmėjai turėjo kuo nustebinti – gavome elektromobilius ir elektrinius dviračius, kuriuos komandų nariai galėjo naudoti keliavimui iki universiteto bei gražiausių Italijos sostinės vietų.

1 diena

Atvykę į Romą, palikome daiktus viešbutyje ir persirengėme – aprangos kodas buvo aiškiai įvardintas. Romos LUISS Guido Carli universitetas – tai prestižinis privatus universitetas, 3garsėjantis ilgamete tradicija skinti prizines vietas Toronte vykstančiame konkurse ir rengiantis ypač sudėtingas atrankas, norintiems atstovauti Italiją. Po sveikinamojo žodžio, Italijoje esančių šalių ambasadorių video palinkėjimų ir komandų pristatymo sekė pirmoji, tiesa, dar nevertinama rungtis. Social Outcry – be galo įdomus žaidimas, kurio metu komandų atstovai gavo progą prekiauti biržoje, kurioje visi sandoriai buvo vykdomi gyvai, be kompiuterių pagalbos. Prekybos salėje esantys dalyviai matė specialiai konkursui sukurto RT100 indekso grafiką, naujausias žinias ir turėjo įvertinti, už kiek protinga būtų parduoti ar pirkti indekso vienetus norint gauti didžiausią pelną. Jei dalyvis nuspręsdavo, kad esant duotoms aplinkybėms protinga pardavinėti vienetus po 1010 eurų, šaukdavo At 10! ir kartodavo, kol kas nors minioje sutikdavo nusipirkti siūloma kaina iš sušukdavo Bid 10!, ir tuomet sandorio pardavėjas nustatydavo perkamą kiekį. Buvo nepaprastai svarbu nepasiduoti visuotiniam chaosui, nes prekybos salėje vienu metu buvo daugiau nei 100 dalyvių ir buvo sunku atsiriboti nuo keliamo didžiulio triukšmo. Puiki patirtis!

4 5

2 diena

Antroji diena jau buvo rimtų išbandymų metas, turėjome tris vertinamas rungtis– Quantitative Outcry, ENEL electricity ir Generali Credit Risk atvejus. Pirmasis taip pat vyko prekybos salėje, tik jame komandos jau turėjo pasiskirstyti vaidmenimis – analitikas, rizikos vertintojas ir du prekiautojai (traders – angl.), kurių bendras tikslas buvo vėlgi, uždirbti kuo daugiau pelno. ENEL electricity ir Generali Credit Risk rinką kūrėme mes patys, todėl pasirodė, kad 6iškraipyti ją nebuvo labai sunku. Pasiruošti modeliai, deja, nebuvo pakankamai pritaikyti tokiems rinkos svyravimams – tolerancijos ribų įtraukimas į modelius buvo būtinas. Quantitative Outcry metu prekiavome žaliavomis, ENEL electricity – elektros energija, o Generali Credit Risk užduotyje – įmonių skolos vertybiniais popieriais. Visos antros dienos rungtys vyko RIT platformoje.

3 diena

Paskutinę dieną turėjome likusias dvi vertinimo rungtis – Sales&Trader bei EIB Institute Interest Rate atvejus. Kaip ir anksčiau aprašytose rungtyse, svarbiausiais tikslas komandai buvo uždirbti kuo daugiau pelno, ir nors kiekvienas sėdėjome prie atskirų kompiuterių, tačiau sprendimus galėjome priimti kartu. Visose užduotyse buvo ypatingai svarbu greitai reaguoti, tad geras kiekvieno komandos nario supratimas ir komandiškas darbas leido pasiekti neblogų rezultatų konkurse.

Kaip turbūt pastebėjote, didžiąją dalį rungčių rėmė įvairios kompanijos ir institucijos – Europos Investicinis bankas, elektros gamybos ir prekybos bendrovė ENEL, Generali bankas, kiti rėmėjai – Apple Inc. ir Ferrari S.p.A. Visų rėmėjų atstovus ir net kai kurių bendrovių prezidentus galėjome pamatyti bei užduoti klausimus per apdovanojimų ceremoniją ir po jos vykusią iškilmingą vakarienę.

Konkurso metu įgijome nepakartojamos patirties, susipažinome su geriausių Europoje ekonomikos ir vadybos universitetų studentais bei organizatoriais. Iš 29 stipriausių universitetų Lietuvą atstovaujanti Vilniaus universiteto studentų komanda užėmė 18 vietą. Komandos nariai džiaugiasi pasiektu rezultatu ir yra be galo dėkingi organizatoriams LUISS Guido Carli universitetui, Vilniaus universitetui, VU Studentų atstovybei, Ekonomikos fakultetui ir, žinoma, VU Studentų Investiciniui Fondui (VU SIF).

Straipsnyje panaudotos konkurso organizatorių nuotraukos

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Protected by WP Anti Spam